Mistrzostwo Świata w Twórczym Rozwiązywaniu Problemów w Praktyce

Zapewne każdy odpowie, że dwa jest mniejsze od siedem. Skutecznie zaprzeczyły temu Agnieszka Mierosławska z Sopotu i Aleksandra Szeliga z Warszawy. Jako Drużyna reprezentująca Fundację Rozwoju Edukacji i Twórczości z Sopotu & XII LO ZSSiO z Gdańska uczestniczyły w Światowej Olimpiadzie Kreatywności Destination ImagiNation w Knoxville, w USA. Ten program edukacyjny opiera się na pracy zespołowej dlatego większość uczestniczących drużyn liczy do 7 zawodników. Dlatego wszystkie zadania przygotowywane przez organizatorów są przewidziane dla takiej właśnie liczby uczestników. Tymczasem Aga i Ola startując zaledwie we dwie odniosły ogromny sukces – zwyciężając zdobyły Mistrzostwo Świata w Twórczym Rozwiązywaniu Problemów w Praktyce.

Ola                                                                Aga i Ola

Ich rozwiązanie wyzwania improwizacyjnego zaprezentowane na Uniwersytecie Stanowym Tennessee okazało się najlepszym przedstawieniem, zaś w drugiej konkurencji jakim są wyzwania błyskawiczne „na już” zdobyły tyle samo punktów, co inne drużyny 7-osobowe! W łącznej punktacji zwyciężyły w swojej kategorii drużyn studenckich. Tak więc udowodniły, że 2 może być większe od 7! Jest to największy sukces w 7-letniej historii polskiego Destination ImagiNation – OczyMa Wyobraźni…a.

Zanim przyszedł ten sukces wytrwale i ciężko pracowały we wspaniałej i utalentowanej 7-osobowej drużynie przez cały rok na zajęciach w sali teatralnej XII LO, gdzie otrzymaliśmy wsparcie od Pani Dyr. Ireny Adamowskiej i Aleksandry Porożyńskiej, polonistki prowadzącej klasę teatralno-filmową. Po zwycięstwie w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności DI w Otwocku rozpoczęła się batalia o zdobycie funduszy na wyjazd do USA. Brutalna rzeczywistość naszego rynku i brak rozwiązań systemowych wspierających takie osiągnięcia Młodych Polaków spowodowały, że drużyna z przyczyn finansowych zmniejszyła swoją liczebność z siedmiu do zaledwie dwóch osób. Trenerzy też nie mogli pojechać. Jednakże dziewczęta były tak zmobilizowane i zdeterminowane, że podjęły dalszą walkę o zwycięstwo. Ostatnie 3 dni przed wylotem na Olimpiadę Światową Ola i Aga efektywnie pracowały pod okiem trenerów: Barbary Mierosławskiej i Piotra Odyseyaka Niewiadomskiego oraz ekspertów: Radomira Pioruna (aktora, reżysera Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. H. Tomaszewskiego), Katarzyny Stożek (trenera wyzwań „na już”). Dzięki całemu wcześniejszemu treningowi twórczego myślenia i kreatywnemu wykorzystywaniu własnych pomysłów osiągnęły tak wysoki poziom umiejętności, który pozwolił im zdobyć mistrzostwo świata.

Drużyna wybrała Wyzwanie D – pt. „News to me”, jest to wyzwanie improwizacyjne. Na prezentację i wymyślenie scenariusza mieli zaledwie 5 minut. Ekipa musiała przygotować improwizację do autentycznych wiadomości medialnych i połączyć dwie losowo wybrane wiadomości związkiem przyczynowo-skutkowym. Ponadto w przedstawieniu musiało pojawić się zakłócenie wylosowane tuż przed występem, nieznane wcześniej drużynie. No i start. W Knoxville dziewczęta wylosowały swoją wiadomość pt. „Umysłem i wyobraźnią poruszyła robota”. Od sędziów otrzymały wiadomość pt. „Człowiek budzi się w trakcie operacji” a zakłócenie to „wszyscy jesteście ochroniarzami”. Żeby sprostać takim wyzwaniom konieczny jest trening. Poza klasycznym treningiem kreatywności Drużyna korzystała z pomocy ekspertów jakimi byli:

• Radomir Piorun – aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy,
  • Mirosław Baka – aktor Teatru Wybrzeże, reżyser teatralny i filmowy,
  • Przemysław Grządziela – mim Teatru Pinezka,
  • Teresa Pabjańczyk – wykładowca emisji głosu w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Drużyna w swoich etiudach połączyła elementy pantomimy, gry aktorskiej i śpiewu a’cappella. To nowatorskie rozwiązanie zwróciło również uwagę zespołu sędziowskiego podczas Olimpiady w USA. Szczególnie wysoką punktację uzyskała innowacyjna „szklanka wody” wypijana przez bohatera przedstawienia. Podczas tych ostatnich 3-dniowych zajęć Ola i Aga opracowały wiele etiud scenicznych, które mogłyby być wykorzystywane w prezentacji konkursowej. Najciekawsze z nich to: Starsza Pani Zdobywa Mount Everest, Facebook Wchodzi na Giełdę, Rozpoczął Się 65 Festiwal w Cannes czy Od 100 lat Nie Było Takich Upałów. Również w innowacyjny sposób potrafiły we dwie pokazywać: Wypijaną Szklankę Wody, Walkę Bokserską, Przeciąganie Liny czy brawurową Karetkę Pogotowia.

Od lewej: Małgorzata Jastrzębska – Koordynatorka Merytoryczna DI w Polsce, Agnieszka Mierosławska z Sopotu, Aleksandra Szeliga z Warszawy, Jakub Jastrzębski – Przewodniczący Zespołu Ekspertów Wyzwań „Na Już”

Podróż dziewcząt za ocean obfitowała w wiele niespodzianek. W Londynie okazało się, że lot do Chicago został skasowany (zapewne efekt szczytu NATO) i mogą odlecieć dopiero następnego dnia. Ale siła perswazji i znalezienie Polki w personelu odpraw skutkują natychmiastowym wylotem do Waszyngtonu. Tam mają mieć zaledwie 2 godziny oczekiwania na końcowy lot do Atlanty. Jednakże po wylądowaniu w Waszyngtonie następuje załamanie pogody – ulewa i burza. Samolot czeka dodatkowe 4 godziny. A do celu podróży doleciały o czasie lecz … bez bagażu, który dotarł do nich dopiero na trzeci dzień. A na koniec okazało się, że konsultant w salonie Orange zapomniał sprawdzić czy telefon Agnieszki ma zakres działający w USA, więc łączność stała się znacznie utrudniona. Pomimo tego dziewczęta pokonały trudności i za tydzień wracać będą do Polski z sukcesem, pucharem, medalami i ogromną ilością wrażeń.

Trener Odyseyak

1. gratulacje!!! 🙂

2. Genialne podejście do rozwiązywania problemów!